17 kwietnia 2024 roku odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematowi projektu "Naturalnie Że In vitro" w Krakowie.

To część ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „In vitro – naturalny krok w staraniach o dziecko", objętej honorowym patronatem Marszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej. Konferencja odbyła się w Auditorium Maximum.

Podczas konferencji wypowiedzieli się współorganizatorzy akcji  "Naturalnie Że Invitro":

  • Prezes Fundacji Edukacji Obywatelskiej OliEdu - Ewa Daros
  • przedstawicielka Stowarzyszenia Dr Max - Kinga Kołodziej
  • przedstawiciele medyczny KrakOvi (Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności) - dr n.med. Jakub Wyroba

W konferencji wzięli udział również honorowi goście, wspierający działania z obszaru in vitro:

  • Marszałek Sejmu RP - Monika Wielichowska
  • Poseł na Sejm RP - Aleksander Miszalski
  • Radny Miasta Krakowa - Tomasz Daros

Na spotkaniu obecni byli również studenci kierunków medycznych, doktoranci, wykładowcy i lekarze, którzy uważnie wysłuchali prelegentów.

Marszałek Sejmu RP - Monika Wielichowska, podkreśliła, że:

rodzicielstwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, a droga do upragnionego macierzyństwa często jest długa i kosztowna. Pani Marszałek przypomniała, że in vitro, które od 1 czerwca będzie dofinansowywane z budżetu państwa, jest nadzieją i szczęściem dla wielu niepłodnych par. Z tego powodu zdecydowała się wspólnie z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami, które na co dzień pracują z niepłodnymi parami i widzą pilną potrzebę zwiększania świadomości społecznej poprzez edukację na temat leczenia niepłodności, jaką jest metoda in vitro, wyjść naprzeciw potrzebom. Pani Marszałek stwierdziłą, że choć wiedza to podstawowa, to niestety przez ostatnie lata temat niepłodności stał się tematem tabu i należał do spraw nieporuszanych. Spowodowało to brak właściwej edukacji - przez co in vitro niestety nadal wzbudza wiele obaw, wiele kontrowersji pod kątem medycznym, światopoglądowym i etycznym. Stąd ogromna potrzeba działań edukacyjno – społecznych w ramach akcji "Naturalnie Że In vitro".

Dr n.med. Jakub Wyroba z KrakOvi (Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności) wyjaśnił, że:

celem programu edukacyjnego #naturalnieżeinvitro jest zwiększenie świadomości społecznej, rozwianie mitów i stereotypów, dostarczenie rzetelnej wiedzy i informacji medycznej, promowanie bezpieczeństwa, a także skuteczności procedury oraz podniesienie poziomu wsparcia społecznego. Według doktora Wyroby, dzięki holistycznemu podejściu do tematu, społeczeństwo będzie miało możliwość lepszego zrozumienia procedury in vitro, a osoby przystępujące do procedury podejmowania bardziej świadomych decyzji w kwestii leczenia. Program ten natomiast zapewni dostęp do eksperckiej, ponieważ jest w niego zaangażowany zespół interdyscyplinarny, m.in. lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, dietetyków oraz psychologów, co pozwala podejść do tematu kompleksowo. Doktor Wyroba dodał, że kampanię „Naturalnie, że in vitro” stworzyli wybitni eksperci, którzy na co dzień pracują z Pacjentami, a do działań zaprosił Partnerów merytorycznych, którzy bardzo entuzjastycznie i z wielkim zaangażowaniem zgłosili swoją gotowość do wspólnej pracy.

Mariola Wantuch – przełożona pielęgniarek z KrakOvi (Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności) i jedna z inicjatorek projektu, poinformowała w oświadczeniu, że:

program #naturalnieżeinvitro ma za zadanie zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych i zrozumiałych informacji na temat in vitro dla wszystkich grup społecznych nie tylko dla osób będących w trakcie leczenia. Edukacja społeczeństwa na temat in vitro może pomóc w zredukowaniu luki wiedzy na temat tej metody leczenia, co umożliwi podejmowanie świadomych decyzji w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Poprzez edukację społeczeństwa na temat in vitro można zmniejszyć niepewność i opór wobec tej metody leczenia, co może przyczynić się do zwiększenia akceptacji społecznej dla par korzystających z tej opcji leczenia. Program ma również na celu podniesienie kompetencji psychospołecznych społeczeństwa w zakresie radzenia sobie z problemami niepłodności co może przyczynić się do poprawy jakości życia osób dotkniętych tymi problemami. Podkreśliła, że minęło wiele lat, gdzie nie było dofinansowania, wiele lat, w których nie mówiło się głośno o procedurze in vitro. Natomiast dzięki wprowadzeniu refundacji procedur in vitro od 1 czerwca br. wiele par spełni marzenia o rodzicielstwie, a dzięki kampanii „Naturalnie Że In vitro” wiele osób będzie mogło zrozumieć całą procedurę i tym samym wesprzeć pacjentów korzystających z tej metody leczenia.

Poseł na Sejm RP, Aleksander Miszalski, w swoim wystąpieniu podkreślił

potrzebę walki ze stygmatyzacją obszaru in vitro, która szczególnie intensywnie miała miejsce w ostatnich latach w Sejmie. Zapewnił także swoją gotowość do wsparcia tematów związanych z płodnością, okołopłodnością i poinformował, że wszystkie te punkty znajdują się również w jego programie wyborczym na Prezydenta Krakowa. Poseł podziękował także organizatorom akcji za zaangażowanie i realizację tak wielu działań w obszarze in vitro.

Radny Miasta Krakowa, Tomasz Daros przypomniał, że

Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło w ostatnich latach wsparcie samorządowe w ramach dofinansowania procedur in vitro. Co więcej, Radny Miasta dodał, że po tym, jak zgłosili się do niego lekarze, udało mu się zabezpieczyć środki na kolejne niezwykle ważne działania w zakresie in vitro, czyli onkopłodność. Wsparcie w zakresie oncofertility także zostanie wprowadzone od 1 czerwca tego roku, co Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w zeszłym tygodniu. Natomiast środki, które zabezpieczył Radny Tomasz Daros, będą przeznaczone na działania edukacyjne w zakresie uświadamiania i informowania społeczeństwa na temat onkopłodności, tak aby osoby dotknięte leczeniem nowotworowym mogły założyć rodziny po szczęśliwie zakończonym leczeniu.

Przedstawicielka Stowarzyszenia Dr Max, Kinga Kołodziej, poinformowała, że

w Stowarzyszeniu całemu jej zespołowi zależy na zapewnieniu jak najlepszej fachowej opieki dla niepłodnych par, mając na myśli bezpieczeństwo zakupów leków, właściwe ich przechowywanie, a także utylizację. Zaznaczyła, że jest przekonana, iż jeśli w opiekę nad niepłodną parą będzie zaangażowany zespół ekspertów z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i co najważniejsze współpracujący ze sobą , to niewątpliwie wpłynie na poprawę procesu leczenia oraz komfort  pacjentów.

Całe spotkanie poprowadziła Prezes Fundacji Edukacji Obywatelskiej OliEdu, Ewa Daros, która w trakcie konferencji poinformowała, że

niezwykle ważna jest destygmatyzacja w obszarze in vitro, dzięki któremu urodziło się już ponad 9 mln dzieci na całym świecie. Podkreśliła także, jak ważne są wszystkie działania edukacyjno- szkoleniowe, ponieważ szacuje się, że niepłodność dotyczy 3 mln osób w Polsce. Projekt kierowany jest zatem do całego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób starających się o dziecko dzięki in vitro, dzieci poczętych tą metodą oraz do środowiska medycznego. Ewa Daros przypomniała także, że ponad pół mln Polaków podpisało się pod projektem Tak dla In vitro, co pokazuje duże wsparcie społeczne w tym temacie. Prezes Fundacji Edukacji Obywatelskiej OliEdu zapowiedziała także konferencję medyczno – naukową w zakresie prowadzonej akcji "Naturalnie Że In vitro" w budynku U przy Sejmie 14 maja o godzinie 12.00 w Warszawie.