24 maja odbyła się prezentacja projektu ustawy, który wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.
A co dokładnie zakłada projekt ustawy?
- 15 tygodni dodatkowego urlopu dla rodziców wcześniaków urodzonych przed 28 tc lub z wagą urodzeniową do kilograma
- 8 tygodni dla rodziców wcześniaków urodzonych po 28 tc
Podziękowania za ogromne zaangażowanie kierujemy także w stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (szefowa MRPiPS) zaznaczyła:
Zgodnie z założeniami projektu wskazany urlop będzie przyznawany na wniosek i będzie on fakultatywny, czyli każdy rodzic będzie mógł z niego skorzystać, jeśli będzie chciał, ale nie będzie on przymusem.
To rodzice będą decydowali, czy z tego urlopu skorzysta mama czy ojciec. Natomiast nie będzie można go podzielić między rodzicami. Będzie on również musiał zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i przed urlopem rodzicielskim.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń.
Konieczna była zmiana zasada przyznawania urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i hospitalizowanych noworodków. W końcu czas spędzony z dzieckiem w szpitalu to nie urlop...
Trzeba było skończyć z tą fikcją i wesprzeć rodziny, znajdujące się w tak trudnych sytuacjach życiowych i zdrowotnych.
Ogromne uznanie dla fundacji zaangażowanych w te działania. Jako Fundacja OliEdu także zachęcaliśmy Was do podpisywania petycji online, wspierającej urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.
Ogłoszenie zmian w prawie wypada tuż przed Dniem Matki, a także w tygodniu, kiedy Prezes naszej Fundacji Ewa Daros odwiedziła Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, aby zrobić wywiad dotyczący noworodków na Oddziale Położniczym i Oddziale Noworodków.