Na zaproszenie red. Sylwii Paszkowskiej z Radio Kraków dziś wywiadu z obszaru in vitro udzielili prelegenci naszej Konferencji Społeczno – Medycznej #InvitroToMY
- dr n.med. Katarzyna Olszak-Wąsik, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista genetyki klinicznej TFP Fertility Poland TFP Fertility Macierzyństwo Fertility UP
- dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel Będę mamą, będę tatą z Centrum Parens
Red. Sylwia Paszkowska słusznie zauważyła, że dopóki nie zaczniemy się starać o dziecko, to często nie wiem o różnych problemach.
Co wybrzmiało z tej rozmowy?
- Nie zdajemy siebie sprawy z jak wieloma zabobonami społeczno - medycznymi żyjemy...
- Problem z założeniem rodziny to jest problem, z którym część osób nie potrafi się sobie poradzić, bo wstydzi się. Ten wstyd jest pokłosiem ostatnich lat!
- Kwestie in vitro to często sprawy związane z funkcjonowaniem w rodzinie oraz środowisku zawodowym. Często rodzina włącza się do tego procesu, a nie zawsze to jest pomoc. Dlatego tak ważne jest to, że w programie znajduje się psycholog.
- Musimy oswoić pacjentów z tym, że kwestie związane z założeniem rodziny to choroba, a nie kara. Mimo złych emocji pacjenci wciąż starają się o dziecko. Często jednak pary się rozpadają. Narasta frustracja i obwinianie się. Pacjenci wstydzą się i czują poczucie winy. To problem psychologiczny dla pacjentów.
Dr Olszak - Wąsik podkreśliła:
Leczenie bywa długie, uciążliwe, nie zawsze skuteczne. To proces, którego nie można traktować jak wyjście do sklepu. Z leczeniem in vitro jest jak na ringu musicie wziąć rękawice, bo to jest walka.
Dr Janeczko podsumował:
To specyficzna choroba, w której pacjentem jest para.
Było także o chorobach genetycznych oraz nierównych szansach singielek w leczeniu. Dalej będziemy zabiegać o grupy społeczne, które nie znalazły się jeszcze w rządowym programie in vitro.
Dziękujemy za zaproszenie do studia, bo każda rozmowa to krok do przodu.